جستجوی ابزار

صفحه صافی چیست ؟

صفحه صافی چیست ؟
پنج‌شنبه 17 آوریل 2014

صفحه صافی جزء تجهيزات اساسی آزمايشگاه اندازه گيری و کارگاه های ساخت است. اين وسيله در کارگاه های ساخت و قالب سازی به عنوان سطح مبنا در انجام عمليات خط کشی روی قطعات، کنترل تختی سطوح، کنترل مدور بودن ميله ها، اندازه گيری قطعات کار و… همچنين در آزمايشگاه های اندازه گيری نيزبه عنوان سطح اساسی در عمليات اندازه گيری و همچنين در دستگاه ها و ماشين های اندازه گيری برای استقرار قطعات کار، کاربرد دارد.

جنس : صفحه صافی ها را از جنس فلزی و يا غير فلزی توليد می کنند. نوع فلزی آنها از چدن خاکستری که به حالت متراکم ريخته گری می شوند و باعمليات براده برداری سطح آنها را پرداخت می نمايند. نوع فلزی آن در کارگاه وعمليات بازرسی مورد استفاده قرار می گيرد و نوع غير فلزی آن، يعنی صفحه صافی های گرانيتی که از کيفيت سطح و دقت بالايی برخوردارند و در برابر سرما، گرما و رطوبت بسيار مقاوم هستند در آزمايشگاه مورد استفاده قرار می گيرند البته عيب اين صفحه صافی ها شکننده بودن آنها است.

شکل و ساختمان: صفحه صافی ها با مقطع مربع يا مربع مستطيل ساخته می شوند و برای آنکه سبک وزن و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشند پشت آنها را توخالی در نظر میگيرند. همچنين پشت آنها را شبکه بندی می کنند تا تغيير شکل ندهند.

1280px-Surface_plate_bottom

صفحه صافی ها، به لحاظ اندازه، در ابعاد (cm×cm) تا (m×m) ساخته می شوند.

نحوۀ استقرار : صفحه صافی ها ممکن است با پايه يا بدون پايه باشند. در نوع بدون پايه، مستقيماً روی محل مورد نظر قرار می گيرند، ليکن در نوع پايه دار، که عموماً دارای سه پايه و بعضاً دارای پنج پايه هستند، روی پايه ها مستقر می شوند.
روش تراز و تنظيم صفحه صافی با سه پيچ : در اين نوع صفحه صافی دو عدد پيچ در يکطرف و يک عدد پيچ در طرف مقابل قرار دارد. ابتدا ترازی با قابليت تفکيک و طول مناسب روی صفحه صافی و در جهت عمود بر خط المرکزين دو پيچ ديگر قرار میدهيم و سپس به وسيله آچار تخت و يا آچار فرانسه، پيچی را که در يک طرف قرار دارد (پيچ ١) آنقدر می چرخانيم تا حباب تراز در وسط ومابين دو خط اصلی استوانه شيشه ای تراز قرار گيرد.

 surface

رده بندی صفحه صافی: صفحه صافی های گرانيتی در پنج رده و به ترتيب در رده های ٠٠, ٠, ١, ٢, ٣ ساخته می شوند که رده ٠٠ دارای بالاترين و رده ٣ دارای پايين ترين دقت می باشد، صفحه صافی های چدنی نيز در چهار رده،٠،١،٢و٣ ساخته می شوند که رده ٠ دارای بالاترين دقت و رده ٣ دارای پايين ترين دقت است.

 note

کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است.

ارسال شده در اندازه گیری, بلاگ توسط iman nowruzi | Tags: ,

ارسال نظر