جستجوی ابزار

مته چیست ؟

مته چیست ؟
دوشنبه 08 می 2017

مته ابزار براده برداري است كه به كمک آن سوراخهایی با مقطع دایره اي با قطرهای مختلف ایجاد میشود. این ابزار ، براده برداري را با دو حركت همزمان دورانی و خطی (پیشروی) انجام میدهد.

مته مارپيچ رایجترین نوع مته است كه از جنس فولاد ابزار و به روش آهنگری گرم با اندازه‏ای نزدیک به اندازه دلخواه ساخته و سپس تا رسیدن به اندازه نهایی فرزکاری و سنگ‏زده می‏شوند . در برخي موارد برای براده برداري از قطعات خيلی سخت، لبه برنده مته ها را از آلياژهای سخت انتخاب مي كنند و به نوك مته ای كه از فولاد معمولی ساخته شده است، جوش میدهند. به این نوع مته ، الماسه میگویند.

 

انواع مته های سر الماس

masonry

مته مارپيچ ازدوقسمت اصلی دنباله وبدنه تشکيل شده است. دنباله قسمتی از مته است كه به ماشين مته بسته میشود. بدنه مته نيز كه عمل براده برداري و ایجاد سوراخ را انجام میدهد از بدنه، شيار مارپيچ، فازمته و لبه های برنده و دنباله تشکيل شده است.

دنباله مته ها به شکل استوانه ای، مخروطی یا هرمی ساخته ميشود. دنباله بيشتر مته هاي تا قطر ۱۳ ميلیمتر را استوانه ای و دنباله مته های بزرگتر از ۱۳ ميلیمتر را مخروطی میسازند. برای جلوگيری از چرخش مته هاي بزرگ، در داخل كلاهک یا گلویی ماشين، انتهای مته به شکل زبانه ساخته میشود.

شيار مارپيچ مته براده های جدا شده از كف سوراخ را به بيرون هدایت می كند.
زاویه مارپيچ، مته متناسب با جنس قطعه كار در سه نوع W.N.H ساخته میشود.

 

انواع مته و كاربرد آنها براساس زاویه مارپیچ و زاویه راس مته

twistdrilltypes

برجستگی نازكی كه در كنار شيار مارپيچ وجود دارد، فاز مته ناميده میشود. فاز مته با كاهش سطح تماس بدنه مته با دیواره سوراخ، موجب كم شدن اصطکاك شده و مانع گرم شدن مته میشود به علاوه هدایت مته در داخل سوراخ را آسان می كند. قطر مته ها از نوك به دنباله در هر صد ميلیمتر از طول آنها به اندازه یک دهم ميلیمتر كوچک میشود، تا در هنگام سوراخ كاری عميق از تماس مته با سطح داخلی سوراخ جلوگيری شود. به همين دليل قطر مته ها را باید در سر آنها و روی فاز مته، اندازه گيری كرد.این اندازه روی دنباله مته نیز درج میشود.

 

موارد استفاده انواع مته ها عبارتند از : 

 

 مته کبالت : اکثرا برای سوراخکاری روی فلزهایی مانند استیل وامثال آن که حالت خورندگی دارند به کار میرود.

 

مته الماسه : اکثرا برای سوراخکاری روی اجسام سخت همچون دیوار، سنگ ، بتون و…  به کار میرود.

 

 مته چهارشیار یا SDS Plus : مته های چهارشیار بدليل وجود دو لبه برنده مي تواند در بتون ، آجر و ساير مصالح ساختماني با سرعت بالا سوراخكاري کند. يكي از ويژگي هاي مهم اين مته ها، طراحي خاص شيار هاي آن است. اندازه مناسب اين شيار ها باعث افزايش سرعت انتقال گرد و خاك ناشي از سوراخكاري شده و به طول عمر مته اضافه مي كند. همچنين لبه راس تيز آن نيز باعث نفوذ بهتر هنگام كار مي شود . دلیل نامگذاری چهار شیار برای این نوع مته دنباله آن می باشد که فقط باید بروی سه نظام های چهارشیارگیر نصب شود.

 

مته پنج شیار یا SDS Max : اين مته ها قابليت استفاده در بتون و بتون مسلح را دارد و مي توان در تمام دريل هاي چكشي با نگهدارنده SDS-Max استفاده نمود. بتون مسلح بدليل داشتن آرماتور درون خود ، نياز به مته اي دارد كه هنگام دريل كاري بتواند آرماتور را نيز سوراخ كند. مته هايي كه قابليت سوراخ كردن آرماتور را ندارند هنگام برخورد با آن يا سگمنت مته شكسته كه باعث تحميل هزينه زيادي به كاربر مي شود و يا مته از مسير خود منحرف شده و سوراخ كج مي شود.

 

 مته کونیک : به دلیل اینکه نوک این مته ها در مقایسه با سایر مته های ساده با سطح کار درگیری بیشتری دارد ، گرمای تولیدی آن بالا خواهد بود که لازم است با آب خنک شود.از این مته معمولا برای سوراخکاری در سایزهای بزرگ استفاده میشود و به منظور افزایش طول عمر این مته ها بهتر است که سوراخکاری را با دور کم انجام دهید.

 

مته برگی : مته برگی در درودگری و نجاری  برای سوراخکاری روی چوب مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 مته استنلس استیل : اکثرا برای سوراخکاری روی فلزهایی مانند استیل زنگ نزن وامثال آن که حالت خورندگی کمتری دارند به کار میرود.

 

مته گردبر : ازگردبر ها با توجه به موارد مصرفشان جهت سوراخکاری و برش دایره ای بر روی سطح کار استفاده می شود.

 

 مته خزینه : پس از سوراخ کردن قطعه برای پیچ گذاری در قطعات لازم است سر سوراخ ها خزینه شود.

 

مته گازور: جهت در آوردن جای نصب لولاهای گازور در صنعت کابینت سازی و MDF از این نوع مته استفاده میشود .

 

 مته متمرکز : در کار روی فلز برای ایجاد یک سوراخ برای شروع سوراخ کاری با مته‌های بزرگتر و همچنین ایجاد یک حالت مخروطی کنگره‌دار در پایان قطعه کار برای جاهایی که لازم است از ماشین تراش استفاده شود به کار می‌رود.

 

مته مرغک : مته مرغک در کار روی فلزبرای ایجاد یک سوراخ برای شروع سوراخ کاری با مته های بزرگتر و همچنین ایجاد یک حالت مخروطی کنگره دار در پایان قطعه کار برای جاهایی که لازم است از ماشین تراش استفاده شود به کار میرود

 

 

 

 

ارسال نظر