جستجوی ابزار

آچار چیست ؟

آچار چیست ؟
2 دوشنبه 08 می 2017

آچار وسیله‌ای برای باز و بسته کردن پیچها است. دسته دراز این ابزار اهرمی برای زیاد شدن گشتاور است.

در واقع، آچارها جزو لاینفک یک جعبه ابزار محسوب می شوند . مهم ترین کاربرد آن ها در باز کردن پیچ های Hexagon و مهره های مربوط به آن است . این آچارها با توجه به سایز پیج ها در اندازه های مختلف ساخته می شوند . با توجه به استاندارد DIN که استاندارد رایج در کشور ماست ، سایز آچارها از ۶ تا ۲۲ تقسیم بندی می شوند که برای باز کردن پیچ های M6 تا M22 قابل استفاده هستند. البته ذکر یک نکته نیز ضروری است که سایزهای پایین تر و بالاتر از این نیز در بازار موجود است اما معمولاً این سایزها در دسته بندی استاندارد آچارها قرار نمی گیرند و باید به طور جداگانه خریداری شوند .

آچار واژه‌ای است که در زبان ترکی ریشه دارد. در واژه‌نامه دهخدا آن را این گونه معرفی نموده است: دست افزار فلزین که بدان چوب پنبه ٔ شیشه و پیچ و مهره های آهنین را باز کنند

انواع آچار

آچار در شکل‌های مختلفی عرضه می‌شود که مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از: آچار دوطرفه، آچار رینگ، آچار فرانسه، آچار شلاقی، آچار آلن، آچار بکس، آچار بادی، آچار چاکنیت دار، آچارستاره ای و…

 

انواع آچارها عبارتند از : 

 آچار تخت :  نوعی آچار با اندازهٔ دهانهٔ ثابت ولی در سایزهای متفاوت است که به مهره‌ها و یا پیچ‌های شش گوش و یا چهارگوش می‌خورد.

آچار رینگی : آچار رینگی به منظور جلوگیری از لغزیدن (سُر خوردن) آچار از روی مهره یا سر پیچ استفاده می‎شود که دارای ۱۲ شیار است که هر دو شیار در طرفین یک گوشه مهره یا سر پیچ قرار  گرفته است و با زاویه به آن نیرو وارد می‎شود و با از بین بردن لغزش، مهره یا پیچ را باز و بسته می‎کند.

 آچار فرانسه : نوعی آچار با اندازهٔ دهانهٔ متغیر است که به مهره‌ها و یا پیچ‌های شش گوش و یا چهارگوش می‌خورد. این آچار دارای دو فک ثابت و متحرک می‌باشد که فک متحرک آن با چرخاندن یک پیچ، به فک ثابت نزدیک و دور شده و در نتیجه قابلیت تطبیق با مهره‌های مختلف را پیدا می‌کند.

آچار چاکنت دار : این ابزار برای باز کردن مهره های اسپیندل های ایتالیایی HSD و مهره های چاکنت استفاده میشود.

 آچار بکس : آچار بکس (یا آچار جغجغه) نوعی آچار تک دسته است؛ و تعدادی سری آچار این سری‌ها یکسویشان یک سوراخ چهارگوش دارد و در سوی دیگر هر کدام نری و یا مادگی انواع اشکال پیچ و مهره‌ها را در سایزهای گوناگون دارد. آچار جغجغه یا باقی دسته‌های آچار بوکس یک زبانه مکعب مستطیل به اندازه سوراخ چهارگوش روی سری‌ها دارد و قابلیت نصب انواع سری‌ها را دارد. به علت شکل استوانه‌ای این سری‌های آچار این گونه آچار برای پیچ‌هایی که ته لوله یا جایی که جای چرخش دسته آچارهای معمولی نیست ایده‌آل و تقریباً تنها راه حل است. این نوع آچارها بیشتر در باز و بست قطعات خودرو کاربرد دارد. سازندهٔ این دستگاه فردی آمریکایی به‌نام جی. جی ریچاردسون می‌باشد

آچار ماهواره ای : يك وسيله كاربردي با طراحي بي نظير به نام آچار همه كاره Snap n Grip كه مي تواند آچارهاي متعدد تعميركاران را به دو آچار  كاربردي كاهش دهد كار كردن با اين آچار بسيار آسان است.

 آچار آلن : آچار آلن وسیله‌ای است L مانند با مقطع شش‌ضلعی برای شل و سفت کردن پیچ‌های آلن.

پیچ آلن پیچی است که در یک سرش حفره‌ای شش‌ضلعی دارد که نوک آچار آلن موقع استفاده در آن قرار می‌گیرد. معمولاً در بستن قطعات دوچرخه از این پیچ استفاده می‌شود.

آچار آلن سر گرد دارای سری توپی شکل است که استفاده از این وسیله را در راستاهایی غیر از محور پیچ میسر می‌کند.

آچار جغجغه ای : آچار جغجغه (یا آچار بکس) نوعی آچار تک دسته است؛ و تعدادی سری آچار این سری‌ها یکسویشان یک سوراخ چهارگوش دارد و در سوی دیگر هر کدام نری و یا مادگی انواع اشکال پیچ و مهره‌ها را در سایزهای گوناگون دارد. آچار جغجغه یا باقی دسته‌های آچار بوکس یک زبانه مکعب مستطیل به اندازه سوراخ چهارگوش روی سری‌ها دارد و قابلیت نصب انواع سری‌ها را دارد. به علت شکل استوانه‌ای این سری‌های آچار این گونه آچار برای پیچ‌هایی که ته لوله یا جایی که جای چرخش دسته آچارهای معمولی نیست ایده‌آل و تقریباً تنها راه حل است. این نوع آچارها بیشتر در باز و بست قطعات خودرو کاربرد دارد. سازندهٔ این دستگاه فردی آمریکایی به‌نام جی. جی ریچاردسون می‌باشد

 آچار شلاقی : یک آچار قابل تنظیم که برای باز و بسته کردن انواع پیج، مهره، لوله و … بکار می‌رود. نحوه کار این آچار به این صورت است که ۲ تا فک لغزنده دارند که در صورت تنظیم شدن به نسبت اندازه مورد نیاز هرچه بیشتر نیرو به آن وارد کنیم سفت تر می‌شود. به این آچار کلاغی یا آچار لوله‌گیر هم گفته می‌شود.

آچار بادی: گروهی از آچارها می باشند که نیروی مورد استفاده جهت کار با این آبزار توسط نیروی باد تامین میشود.

آچار ترکمتر : بهرجهت منظور از ترکمتر آن دسته از ابزارهای است، که برای کنترل و سنجش میزان گشتاور اعمالی بر پیچ ها یا مهره ها در هنگام باز کردن یا بستن آنها اعمال میشود،میباشد.

آچار ستاره ای : آچار ستاره ای نوعی از آچار آلن است که بجای سر شش ضلعی دارای سر ستاره ای می باشد جهت باز کردن پیچ های ستاره ای.

 

 

دیدگاه ها2)
خواهش میکنم ممنون از حضورتون موفق باشید

ارسال نظر